Tedvajevci se pripravljamo na Istrski maraton
Tedvajevci se pripravljamo na Istrski maraton
Istrski maraton že skoraj pred vrati
Istrski maraton, ki se bo odvijal 16. aprila v Izoli, je že skoraj pred vrati. Z našimi treningi smo pričeli že v začetku leta, tokrat pa bomo z vami delili nekaj koristnih nasvetov, kako se pripraviti na maraton.
Kako začeti s tekom?
Če ste popoln začetnik, priporočamo, da se vsak dan odpravite na 60 minutni sprehod. Tako se bodo vaša stopala in mišice v nogah okrepile. Nato postopoma dodajamo intervale teka. Začnemo lahko tako, da najprej 1 minuto tečemo, nato 2 minuti hodimo in takšen interval ponovimo desetkrat.
Ko začutimo, da nam je začetni interval prelahek oziroma ko začutimo, da lahko tečemo več, povečamo čas teka – npr 2 minuti teka, 2 minuti hoje, 3 minute teka, 2 minuti hoje… in tako naprej, vse do našega prvega cilja, da pretečemo 5 kilometrov v kosu. 😉
Okrepite svoje telo
Ko se pripravljamo na maraton je potrebno poskrbeti tudi za krepitev mišic, saj s tem lahko preprečimo marsikatero poškodbo. Pred vsakim tekom je pomembno, da se ogrejemo in mišice pripravimo na tek.
Pomembno pa je, da okrepimo tudi naše stabilizatorje trupa, ki pomagajo uravnavati ravnotežje in skrbijo za našo hrbtenico. Med najpogostejše vaje za stabilizatorje spadajo plank (deska), side plank (stranski plank), most.
Prehrana pred maratonom
V zadnjem tednu priprave na maraton, naj hrana temelji na visoki vsebnosti kakovostnih ogljikovih hidratov, da si telo iz nje lahko naredi energijske zaloge. Priporočljiva živila so riž, testenine, žitarice in sadje, suho sadje, marmelade, kosmiči. Paziti moramo tudi na zadosten vnos beljakovin in maščob, saj za pravilno delovanje potrebujemo tudi te. Pomemben je tudi zadosten vnos tekočine (vsaj 2 – 3 litre na dan).
Na dan maratona pa poskrbimo za lahek zajtrk z veliko ogljikovih hidratov. Pomembno je, da jemo vsaj 2 do 3 ure pred maratonom, saj tako ne bomo občutili nelagodja.
Gallery with thumbs


FITNES
Fitnes je način življenja, s katerim krepimo naše mišice, izboljšujemo mobilnost in ohranjamo vsesplošno telesno pripravljenost.

POHODNIŠTVO
Ni ga boljšega od pohoda z veliko količino smeha, vsakdanjih in nevsakdanjih pogovorov, neverjetnih razgledov in precejšnjo količino pretečenega znoja.

NOGOMET
Nogomet smo vsi vsaj enkrat v življenju že odigrali. Ni ga boljšega, kot brcanje okroglega usnja na parketu, asfaltu, pravi ali umetni travi.